wtorek, 15 maja 2012

Przychodzi baba do lekarza... ginekologa

Wybierz życie, zrób cytologię!Postanowiłam rozpocząć cykl artykułów na temat badań profilaktycznych, ktore każda z nas od czasu do czasu zrobić powinna. Dzisiaj pod lupę zostanie wzięta wizyta u ginekologa.

Zalecenia dotyczące częstości wizyt i badań różnią się w zależności od źródła informacji oraz stanu zdrowia konkretnej pacjentki.

Powszechnie uważa się, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce po pojawieniu się miesiączkowania, a wizyty odbywać się raz do roku.

Badania podczas wizyty u ginekologa:
 • badanie palpacyjne piersi - pozwala na wyczucie guzków oraz zgrubień. Sama również powinnaś je robić co miesiąc w domu w pierwszej połowie cyklu - oto przykładowa instrukcja
 • USG piersi - raz do roku do około 40. roku życia (ponieważ piersi są wtedy zbudowane głównie z tkanki gruczołowej)
 • mammografia - raz do roku od momentu ukończenia około 40. roku życia (wspomniana wyżej tkanka gruczołowa zastępowana jest przez tłuszczową)
 • badanie narządów rodnych wraz z cytologią - raz na rok
 • USG narządów rodnych - raz na rok, najczęściej robione dopochwowo lub przez powłoki brzuszne
 • badania krwi - przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych  oraz już w trakcie terapii. Pozwolą one dobrać odpowiedni preparat w zależności od m.in. wyników morfologii, poziomu hormonów płciowych, stanu wątroby, poziomu tłuszczów i cholesterolu oraz oceny układu krzepnięcia. Duże znaczenia ma również dokładny wywiad oraz pomiar ciśnienia krwi.
 • szczepienie przeciwko HPV - nie jest to oczywiście badanie,  ale podczas wizyty można się zaszczepić przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego powodującego raka szyjki macicy
 • badanie pod kątem zespołu policystycznych jajników - w przypadku objawów wskazujących na zaburzenie równowagi hormonalnej
Gdzie można się zbadać?
Oprócz gabinetów prywatnych (nie jest to tania opcja, ale często można wykonać większość wspomnianych wyżej badań podczas jednej wizyty, co jest po prostu wygodne) badania można wykonać w ramach ubezpieczenia NFZ. Wystarczy zgłosić się do swojego ginekologa mającego podpisaną umowę z NFZ (skierowanie nie jest wymagane) lub do placówki wykonującej badania w ramach narodowych programów profilaktycznych.
Dokładnych informacji oraz danych kontaktowych placówek należy szukać na stronach internetowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ:
Warto również rozejrzeć się w internecie za innymi lokalnymi inicjatywami, np. akcjami prowadzonymi przez różnorodne fundacje lub władze samorządowe (np. niektóre miasta i gminy finansują szczepienia przeciwko HPV młodym dziewczynkom i nastolatkom).

Kolejną kwestią wartą uwagi to odpowiednie dobranie rozmiaru stanika

3 komentarze:

 1. Ja ciągle szukam jakiegoś idealnego gina, ale byłam już u wielu i niestety poziom ich kompetencji woła o pomstę do nieba... Dużo rzeczy trzeba się samemu dowiadywać, douczać... Niestety:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że głównym problemem jest nie tyle brak kompetencji, co lekceważenie pacjentek (chociaż niektórzy lekarze też powinni MOCNO uaktualnić swoją wiedzę)... Traktuje się je jak przedmioty do wyleczenia, a nie podmioty, które trzeba nie tylko leczyć, ale też informować co się z nimi dzieje! Tyle się mówi o zdrowym trybie życia, a duża część lekarzy wierzy tylko w tabletki i zabiegi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, a w dodatku gdzie nie pójdę to każdy chce na siłę wciskać tabletki antykoncepcyjne - to że mają z tego profity to nie znaczy że mają być tacy nachalni z nimi..
   A co do informowania to również się zgadzam, raz zapytałam się jednego ginekologa o szczegóły dolegliwości i leczenia, a on do mnie: "niech pani sobie poczyta w internecie" - bez komentarza...

   Usuń

Bardzo się cieszę z każdego nowego komentarza na stronie i z chęcią odwiedzę jego autora/autorkę :)

PS. Komentarze zawierające nachalne reklamy i inny spam będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...