sobota, 5 maja 2012

Karta krwi może uratować Ci życie

Podczas akcji ratunkowej liczy się każda minuta. Dlatego warto zawczasu zadbać o zwiększenie swoich szans na przeżycie. Poza wpisaniem sobie do telefonu numeru ICE rozsądnym pomysłem byłoby umieszczenie gdzieś informacji o swojej grupie krwi. Wiele osób posiada breloczki, zawieszki, kartki w portfelu czy nawet kontakt w telefonie z nazwą swojej grupy krwi. Niestety nie jest to informacja całkowicie wiarygodna dla lekarza, który mimo wszystko zleci wykonanie testu. Postąpi tak ponieważ przetoczenie złej grupy krwi może w skrajnych przypadkach spowodować ciężkie zaburzenia pracy organizmu lub nawet śmierć. W Polsce dowodem potwierdzającym posiadanie konkretnej grupy krwi może być wyłącznie:
  Karta krwi.
 • stary dowód osobisty
 • karta identyfikacyjna grupy krwi
 • legitymacja honorowego dawcy krwi
 • wynik z pracowni serologii transfuzjologicznej

Kartę identyfikacyjną grupy krwi można wyrobić w większości miast posiadających punkty pobrań krwi i medyczne laboratoria diagnostyczne. Jeśli jeszcze nigdy nie badaliśmy swojej grupy krwi niezbędne będzie wykonanie dwóch niezależnych testów. W przypadku honorowych dawców krwi i osób badanych wcześniej procedura jest upraszczana w zależności od sytuacji danej osoby. Podobnie z ceną karty, która waha się od 0 (podczas darmowych akcji) do nawet 100 zł (prywatne laboratoria).

Karta musi zostać wyrobiona zgodnie z procedurami opisanymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 września 2005 r. w sprawie określenia sposobu i organizacji leczenia krwią w zakładach opieki zdrowotnej, w których przebywają pacjenci ze wskazaniami do leczenia krwią i jej składnikami (Dz. U. z dnia 2005 r. Nr 191 poz. 1607).
 Załącznik do tego rozporządzenia podaje również podstawowy wzór takiej karty.

Wzór karty grupy krwi.

5 komentarzy:

 1. Kochana, zostałaś otagowana:)
  http://paryska88.blogspot.com/2012/05/tag-wiem-co-jem.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny ten tag, już sie zabieram za odpowiedzi :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ważna rzecz, a większość ludzi nie posiada. Sama muszę sobie zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wstyd przyznać, ale ja nawet nie wiem, jaka mam grupę krwi. Zawsze zapomninam poprosić o dodatkowe badanie w czasie okresowych badań :/

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto zapisać sobie na kartce pytania/prośby do lekarza jeszcze przed wizytą, wtedy łatwiej nie zapomnieć ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę z każdego nowego komentarza na stronie i z chęcią odwiedzę jego autora/autorkę :)

PS. Komentarze zawierające nachalne reklamy i inny spam będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...