sobota, 21 lipca 2012

Jak dobrać rozmiar stanika? W świecie stanikomaniaczek :)

Kiedyś borykałam się z tego typu problemem podczas każdej wizyty w sklepie z bielizną. Miałam jednak to szczęście, że trafiłam w końcu do miejsca z profesjonalną obsługą bra-fitterską - czyli taką, która potrafi dobrać klientce odpowiedni rozmiar stanika :) W dodatku panie ekspedientki miały taką wprawę, że nie potrzebowały nawet miarki ;)

Wiem jednak, że pomimo pojawiania się podobnych miejsc w całej Polsce taki poziom obsługi jest rzadkością. Dlatego trzeba wziąć sprawy w swoje ręce! Dzisiaj opiszę kolejne etapy dobierania odpowiedniego stanika. Mam nadzieję, że dzięki temu przynajmniej kilka z Was nie będzie się już nigdy męczyła w za małym lub za luźnym biustonoszu. Jak na przykład te panie poniżej :D


Patricia Arquette w żle dobranym staniku. Patricia Arquette in a badly fitted bra.
Edyta Górniak w żle dobranym staniku. Edyta Górniak in a badly fitted bra.
Liz Hurley w żle dobranym staniku. Liz Hurley in a badly fitted bra.
Susan Sarandon w żle dobranym staniku. Susan Sarandon in a badly fitted bra.

Jeśli jednak nadal macie wątpliwości, czy warto "bawić się" w bra-fitting, powinnyście zdać sobie sprawę, że dobrze dobrany stanik to nie tylko kwestia estetyczna. Jest to również inwestycja w Wasze zdrowie i dobre samopoczucie - możecie pozbyć się np. bolesnych obrzęków piersi czy bólu w różnych częściach ciała spowodowanego ogólnym uciskiem, wpijającymi się elementami biustonosza lub źle rozłożonym ciężarem (w przypadku kobiet o pełniejszych kształtach). Wypowiedź o wpływie źle dobranego stanika na zdrowie udzieloną przez profesora Marka Zadrożnego, kierownika Kliniki Chorób Piersi i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi znajdziecie tutaj. Portal Balkonetka.pl natomiast opisuje wyniki współpracy tamtejszej grupy naukowców z Instytutem Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej oraz firmą Corin mającej na celu skonstruowanie idealnego biustonosza :)

Przekonane do sprawdzenia swojej kolekcji staników? Zaczynamy :)

Krok 1. Obwód

To na nim powinien w większości opierać się ciężar biustu. Obwód dobieramy na środkowym zapięciu będąc na "wydechu". Umiejscawiamy go tak, by fiszbiny były tuż pod biustem, a tylnia część z zapięciem na tej samej wysokości. Jeśli zapięcie znajduje się znacznie wyżej lub stanik zaczyna nam "jeździć" w dół lub w górę przy najmniejszym ruchu, oznacza to, że obwód jest za duży.


Krok 2. Miseczki

Mając odpowiednio dobrany obwód, możemy dopasować resztę. Ramiączka nie powinny spadać z ramion ani wpijać się boleśnie w skórę. Fiszbina z kolei swoim przedłużeniem powinna "przecinać" pachę w połowie przy podniesionych rękach. Piersi umieszczamy w miseczce w następujący sposób:
  • lewą ręką przytrzymujemy fiszbinę przy podstawie lewej piersi, a prawą ręką lekko "wyciągamy" spod pachy pierś jednocześnie do środka i do góry (tak jakby na prawy górny skos)
  • lewą ręką nadal trzymamy fiszbinę, a prawą podciągamy lewe ramiączko w górę
  • lewa ręka ciągle trzyma fiszbinę, a prawa łapie krawędź miseczki i wyciąga ją tak, jak uprzednio pierś - na prawy górny skos
  • powtarzamy sekwencję w "odbiciu lustrzanym" - teraz prawa ręka podtrzymuje fiszbinę przy podstawie prawej piersi, a lewa ręka układa górę
Jeśli piersi w całości wypełniają miseczki (nic się nie marszczy), ale też nie wypływają (zjawisko to zobrazuje artykuł Wyjdzie bula! na blogu stanikomania.blox.pl), a krawędzie miseczek nie wpijają się w skórę - możemy spokojnie odetchnąć, bo stanik jest dobrze dopasowany :)


Gdy dojdzemy jednak do wniosku, że trzeba się zaopatrzyć w nowy biustonosz, proponuję najpierw zajrzeć na strony z tabelami rozmiarów, np. Rozmiary staników lub wręcz z kalkulatorami rozmiarów, np. Elektroniczny bra-fitter - poznaj swój prawidłowy rozmiar biustonosza! gdzie można wyliczyć orientacyjną wielkość miseczki i odpowiadającego jej obwodu. Dzięki temu będziemy wiedziały od jakiego rozmiaru rozpocząć przymierzanie w sklepie.

Dla ułatwienia podaję adresy stron, na których możecie poczytać trochę więcej o idei bra-fittingu, sklepach oferujących usługi bra-fitterskie, dobieraniu staników, a także wyliczyć ich przybliżony rozmiar:

Elektroniczny bra-fitter - poznaj swój prawidłowy rozmiar biustonosza!
Brafitting by Maheda - YouTube
Stanikowa Mapa Świata
Elektroniczny bra-fitter - poznaj swój prawidłowy rozmiar biustonosza!
Stanikomania!
O rozmiarach i nie tylko 
Lobby Biuściastych :-) oraz Lobby Małobiuściastych :) 
Balkonetka.pl
Rozmiary staników


Dorzucam dwie ściągi przygotowane przez stanikomaniaczki - piersiówki na zakupy:
Piersiówka

Mała Piersiówka

A czy wy macie dobrze dobrane staniki? :)


11 komentarzy:

  1. własnie tak dobrałam sobie kiedyś stanik ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatny post. 3 zdj straszne ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki :)

      Znalazłam podobne na którym równie "ściśnięta" jest Elle Macpherson - właścicielka własnej linii bielizny ;D Totalna antyreklama ;)

      Usuń
  3. stanikomanię podczytuję od ładnych paru lat, to dzięki niej jestem "rozmiarowo uświadomiona" :)
    uwielbiam dobrze dobrane staniki za to, że nawet te miękkie i półprzezroczyste dają o wiele lepszy efekt większych piersi, niż wszystkie push-upy, jakie miałam do tej pory :) i to całkiem naturalny efekt, nie jakieś tam gąbki ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cieszę się, że coraz więcej osób jest uświadomionych :) Może nadejdzie kiedyś dzień, kiedy w sieciówkach pojawią się rozmiary większe niż 75D ;D

    OdpowiedzUsuń
  5. Od 3 lat kupuję biustonosze u brafitterek i nie zamierzam tego zmieniać :) Mam duży biust, ale stosunkowo jestem wąska w obwodzie pod biustem, przez co praktycznie nie jestem stanie znaleźć nic dla siebie w normalnych sklepach, nawet w tych z drogą bielizną, nie mówiąc już o sieciówkach (gdzie cudem jest znalezienie miseczki E, a ja noszę G przy obwodzie 65-70...). Zastanawiałam się kiedyś, czy nie jest snobizmem kupowanie biustonoszy w cenie min. 100, ale jak widzę kobiety z zapięciem stanika wystającym ponad brzeg bluzki na ramiączkach lub piersi "wypływające" spod pachy to jednak utwierdzam się w przekonaniu, że taka bielizna to dobra inwestycja! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widzę, że mamy ten sam problem ;) A drogiego stanika nie uważam za snobizm, bo dobrej jakości i dobrze dobrany będzie lepiej i dłużej służył. Lepsze to niż kupowanie co kilka miesięcy kolejnego w sieciówce (jeśli znajdzie się rozmiar).

      Usuń
  6. nie mam chyba z tym problemu;)
    pozdrawiam;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Na LB trafiłam wiosną 2008 r. i od tej pory noszę staniki we właściwym rozmiarze. Też uważam, że kupno dobrego stanika nie jest snobizmem ani rozrzutnością, tylko dobrą inwestycją. Wtedy, w 2008, kupiłam sobie trochę dobrych staników i większość z nich noszę do tej pory. Są porządnie wykonane i dobrze się trzymają, zwłaszcza te brytyjskie. Wolę zaoszczędzić na innych częściach garderoby, ale stanik musi być dobry jakościowo i rozmiarowo.

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie raz na ulicy można spotkać dziewczyny, ze źle dobranym stanikiem, co od razu rzuca się w oczy, zwłaszcza gdy jest on za mały. Jeśli nie wiadomo, jak dobrze dopasować biustonosz warto skorzystać z porad brafiterki - ponieważ uważam że odpowiedni stanik może nas wyszczuplić, poprawić postawę czyli ogólnie dobrze wpłynąć na nasz wygląd, samopoczucie i zdrowie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Koleżanka ostatnio poleciła mi poczytanie o odpowiednim dobraniu stanika. Nie zastanawiałam się nad tym. Widzę że jednak warto, że może to poprawić wygląd.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę z każdego nowego komentarza na stronie i z chęcią odwiedzę jego autora/autorkę :)

PS. Komentarze zawierające nachalne reklamy i inny spam będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...