niedziela, 29 kwietnia 2012

Uśmiechnij się! Część I

Piękny biały i zdrowy uśmiech.
Powszechnie uważa się, że uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Jest w tym sporo prawdy - w końcu któż nie został chociaż raz oczarowany przez sympatycznego posiadacza lub posiadaczkę ustawionych w równym rządku śnieżnobiałych zębów? Nie bez powodu wiele znanych osobistości wydaje bajońskie sumy na utrzymywanie pięknego uśmiechu. Jakiś czas temu było głośno o członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, księżnej Catherine, która za leczenie u światowej sławy ortodonty - Didiera Fillon - zapłaciła 10 tysięcy funtów. Na szczęście istnieją również tańsze metody zapewnienia sobie zdrowego i olśniewającego uśmiechu.
Pierwszym krokiem jest oczywiście utrzymywanie prawidłowego poziomu higieny jamy ustnej. Jest kilka zasad, których powinniśmy się zawsze trzymać:
 • Mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Najlepszym zestawem do tego jest:
  • szczoteczka ze sztucznego włosia (naturalne bardziej sprzyja rozwojowi bakterii) i z ruchomą główką (ułatwia czyszczenie tylnych zębów), wymieniana nie rzadziej niż co 3 miesiące,
  • pasta z fluorem, który wzmacnia szkliwo chroniąc zęby przed próchnicą. Szczególnie skuteczne są pasty z aminofluorkiem (np. firmy Elmex), który dokładniej i trwalej pokrywa zęby,
  • nitka do zębów (tradcyjna lub w postaci jednorazowego patyczka z naciągniętą nitką). Pozwala ona wyczyścić przestrzenie międzyzębowe niedostępne dla szczoteczki,
  • czyścik do języka (osadzona na główce szczotki do zębów lub osobne narzędzie) pozwalająca na usunięcie osadów i bakterii z języka,
  • płyn do płukania jamy ustnej, który ostatecznie usuwa wszelkie osady i fragmenty jedzenia.
 •  Odpowiednia technika mycia i nitkowania zębów:

 • Ograniczenie spożywania cukrów prostych, które są pokarmem dla bakterii wytwarzających płytkę nazębną
 • Wizyty u stomatologa co najmniej raz na pół roku, obejmujące:
  • przegląd jamy ustnej pod kątem procesów chorobotwórczych, np. próchnicy lub parodontozy. Ciekawostką jest tu fakt, że można wtedy wykryć choroby ogólnoustrojowe jak niektóre nowotwory, cukrzycę czy choroby zakaźne.
  • profesjonalne czyszczenie zębów z płytki i kamienia nazębnego (piaskowaniem lub ultradźwiękami)
  • instruktaż higieny jamy ustnej
  • zabiegi profilaktyczne (fluoryzacja lub lakowanie)


Dla chętnych - Uśmiechowe inspiracje :)

Chcesz wiedzieć, jak wyglądał u mnie proces wybielania zębów metodą nakładkową NiteWhite

6 komentarzy:

 1. a do wybielania polecam blend-a-med whitestripes :) tylko trochę zęby bolą;/  http://www.riseandbloom.com

  do wygrania zegarek Fossil & biżuteria
  Zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzeba wtedy używać pasty do nadwrażliwych zębów (polecam zieloną Elmex lub Colgate Sensodyne) i nie spożywać kwaśnych/słodkich/zimnych/gorących napojów :) Ale o wybielaniu zębów na tym blogu bedzie później

  OdpowiedzUsuń
 3. Posiadam cały zestaw do mycia zębów, który opisałaś. Również lubię pasty Elmex, szczególnie zieloną - teraz jest w promocji w Rossmannie za 9,99:)
  PS. Polecam wyłączyć weryfikację obrazkową, utrudnia dodawanie komentarzy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja jestem ciekawa jak to jest tak naprawdę z gumami Orbit , które zalecają żuć po posiłku? Robię to od dawna i juz taki mam nawyk, ale czy na pewno sobie nie szkodzę? Jeśli droga Homeostasis wiesz coś o tym- chętnie posłucham:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pełna odpowiedź zmieściłaby się raczej w osobnym artykule (dzięki za pomysł ;) dam Ci znać jak go napiszę) ale tak w skrócie, to żucie gumy po posiłku:
  - pobudza wytwarzanie śliny (która też remineralizuje szkliwo) i zapobiega obniżeniu pH w jamie ustnej (dzięki temu kwasy wytwarzane przez bakterie nie zagrożą szliwu)
  - "wciskanie" gumy w przestrzenie międzyzębowe powoduje odruch zasysania, który wyciąga resztki pokarmów
  - ksylitol i sorbitol zawarte w gumie działają przeciwpróchnicowo

  ALE: żucie gumy częstsze niż 2 x dziennie i dłuższe ni 20 min. poże powodować ścieranie się zębów, kruszenie plomb oraz problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym :)

  Tak więc trzeba zachować umiar, jak we wszystkim :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z tym myciem zębów dwa razy dziennie u mnie jest różnie. Wieczorem, przed pójśćiem spać to zawsze, jednak rano czasami zdarza mi się zapomnieć, nie mam jeszcze takich nawyków wypracowanych.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę z każdego nowego komentarza na stronie i z chęcią odwiedzę jego autora/autorkę :)

PS. Komentarze zawierające nachalne reklamy i inny spam będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...