sobota, 28 kwietnia 2012

Zdrowie - czym jest i od czego właściwie zależy?

Stetoskop.
Jedną z rzeczy, którą zapamiętałam podczas pierwszego tygodnia studiów było zadawane przez każdego chyba wykładowcę pytanie: "Czy wiecie, czym jest zdrowie?" Niby oczywiste, ale...
No właśnie. Każdy z nas mniej lub bardziej potrafi odróżnić osobę zdrową od chorej, ale żeby zdefiniować samo pojęcie "zdrowie"? Powszechnie uznawaną definicją (czyli tą, którą musieliśmy znać nawet obudzeni w środku nocy ;) ) jest ta sformułowana przez Światową Organizację Zdrowia:
"Zdrowie jest to całkowity dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby lub kalectwa."
Tak bardziej po ludzku oznacza to, że ważne jest nie tylko to, czy nasz organizm pracuje prawidłowo pod względem fizycznym. Równie istotny jest też nasz stan psychiczny i to, czy dobrze funkcjonujemy w społeczeństwie.
Teoretycznie, osoba wyglądająca na pierwszy rzut oka zdrowo lecz zamknięta w sobie, izolująca się od społeczeństwa i cierpiąca np. na depresję jest "bardziej"chora, niż ktoś z widoczną niepełnosprawnością (np. ktoś słabosłyszący) ale akceptujący siebie i udzielający się towarzysko i społecznie.

Od czego zależy to, czy jesteśmy zdrowi?

Bardzo często słyszę narzekania na nasz system opieki zdrowotnej. Że kolejki, że niewydolny, że niedofinansowany. Że prędzej wpędzi kogoś do grobu, niż zapewni zdrowe i długie życie. No cóż...  Nie powiem, że nie ma w tym częściowej racji. Ale powiedzmy sobie szczerze, ile razy odkładaliśmy wizytę u stomatologa, zanim trafiliśmy na fotel z wielką ziejącą i bolącą dziurą w zębie? Kiedy ostatni raz byliśmy na jakichkolwiek badaniach profilaktycznych? I czy nie jest przypadkiem tak, że po wybraniu się w końcu na wizytę do lekarza, który oprócz przepisania połowy apteki zalecił nam zrzucenie wagi/rzucenie palenia/aktywność ruchową, by obniżyć np. nadciśnienie lub poziom cholesterolu, wracamy do domu na przepyszny obiadek (smażone ziemniaki polane tłuszczem, schabowy i surówka z majonezem, chwytamy czekoladę na deser i spędzamy resztę dnia siedząc/leżąc przed telewizorem?
Czynniki wpływające na zdrowie.Kilkadziesiąt lat temu kanadyjski minister zdrowia i opieki społecznej Marc Lalonde przedstawił koncepcję zakładającą, iż stan zdrowia zależy nie tylko od wydolności systemu opieki zdrowotnej, ale też od środowiska, w którym człowiek na codzień przebywa, uwarunkowań genetycznych organizmu i prowadzonego stylu życia
A teraz przyparzmy się uważnie rysunkowi po lewej stronie, który czynnik został uznany za % najistotniejszy?

1 komentarz:

  1. Sądzę,że najważniejsza jest decyzja,że człowiek chce być zdrowy. Metoda leczenia czy profilaktyka jest wtórna. Sama od kilku lat choruję na jedną z chorób autoimmunologicznych - rzs. Mam dopiero 30 lat,a dolegliwości były na tyle silne,że nie miałam ochoty na nic. Wydawało mi się,że ta choroba mnie przerasta. W końcu podjęłam decyzję,że chcę być zdrowa,że muszę coś zrobić...Nawet jeśli choroba jest nieuleczalna nie można siedzieć bezczynnie! Zaczęłam od wizyty u Pana dr medycyny niekonwencjonalnej. Suplementy diety typu aloes i colostrum sprawiły,że zaczęłam normalnie chodzić. Oczyściłam także swój organizm z toksyn metodą hydrokolonoterapii w gabinecie w Żorach. Polecam! Czuję się o niebo lepiej i mogę normalnie funkcjonować. Trzeba zrobić coś,bo samo nic się nie zrobi:)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo się cieszę z każdego nowego komentarza na stronie i z chęcią odwiedzę jego autora/autorkę :)

PS. Komentarze zawierające nachalne reklamy i inny spam będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...